Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę.
Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom. Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów.
Najczęściej stosowane materiały to amalgamat srebra, szkło-jonomery i różne kompozyty. W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego w związku z rozwijającym się zapaleniem miazgi zęba.Dzieje się tak dlatego, że jakość usług wykonywanych przez prywatnego stomatologa jest bardzo wysoka, a poza tym kolejki obowiązujące do prywatnego stomatologa są bardzo krótkie.
Jednak koszty związane z korzystaniem z usług prywatnego stomatologa mogą być dosyć wysokie, chociaż trzeba przyznać, że wiele przychodni stara się stale obniżać koszty wykonywanych przez siebie usług.
Dzięki temu coraz więcej osób może korzystać z prywatnych usług stomatologicznych.
Poza tym korzystając z prywatnej stomatologii nie trzeba martwić się o to, że nie będzie można skorzystać z jakiegoś badania czy leczenia stomatologicznego, jak to bywa w przypadku usług stomatologicznych wykonywanych na zasadzie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego oraz laryngologa, jako lekarzy zajmujących się operacjami w obszarze twarzoczaszki, bywa różny i zależny jest od posiadanych przez operującego umiejętności.Do najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii stomatologicznej należą: ekstrakcje (również zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrzniętych), ekstrakcje zębów mądrości, odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych, resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje, zabiegi usunięcia włókniaków, nadziąślaków, mukoceli, brodawczaków i innych zmian błony śluzowej, chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego, podcinanie wędzidełek warg i języka Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_stomatologiczna.