Programy typu niebawem staną się obowiązkiem każdej placówki medycznej. Warto już teraz kupić odpowiednie licencje, ale dlaczego jest to konieczne. O tej kwestii w artykule.
Modernizacja działania dokumentacji medycznych
e-dokumentacja medyczna 
Kwestia elektronicznej dokumentacji medycznej w Polsce jest w trakcie wdrażania, przepisy niebawem wchodzą w życie, więc jeżeli jakaś placówka medyczna nie jest zaopatrzona w odpowiednie oprogramowanie, to powinna się pospieszyć.
Ogólnym wymogiem dla placówek medycznych będzie posiadanie odpowiedniego oprogramowania, które musi funkcjonować w odpowiedni sposób, aby zapewnić dobre i sprawne działanie całej przychodni czy tez szpitala.
Taka przesiadka z dokumentacji wyłącznie papierowej na łączona, czyli elektroniczną z możliwością druku to nie lada przedsięwzięcie dla dyrektorów takich placówek. Pracownicy będą musieli zostać przeszkoleni, a oprogramowanie również kosztuje.
Pełna kartotek pacjenta- online
Elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej każdego pacjenta to póki co marzenia ściętej głowy.
jednak taki system mógłby usprawnić działanie opieki medycznej w całym kraju. Gdyby każdy lekarz w Polsce z dostępem do odpowiedniej bazy danych mógł zobaczyć pełną kartotekę swojego pacjenta online to nie byłoby już problemów z brakującymi wpisami w kartotece.
Zniknąłby też problem pacjentów leczących się w różnych placówkach lub świeżo po przeprowadzce.
Wszyscy skorzystaliby na pełnej integracji systemu elektronicznej kartoteki dostępnej dla każdego lekarza.
Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczeń tego systemu, aby nie można było w łatwy sposób go złamać.
To jednak znikomy problem przy rozmiarach powstałych w całym procesie baz danych, które z pewnością byłyby ogromne i trudne do zarządzania.
Może kiedyś doczekamy się takiego rozwiązania, póki co pozostaje nam czekać.
Niebawem obowiązkowe e-kartoteki
W 2017 roku w życie wchodzą przepisy zobowiązujące placówki medyczne do zaopatrzenia się w system e-dokumentacji medycznej.
To spora modernizacja, jeżeli chodzi o kwestie komputeryzacji służby zdrowia. Nowe systemy będą musiały spełniać wszelkie normy zawarte w ustawie.
E-kartoteki pacjentów będą przechowywane w bazie danych dostępnej z internetu.
Na całym rozwiązaniu skorzystają oczywiście pacjenci, których dokumenty będą dostępne w bazie danych, nie będą musieli oni się przejmować przenoszeniem kartotek do innych placówek, ani przechowywać ich w domach. Ustawa wchodzi w życie 1 sierpnia 2017, przynajmniej wg.
najnowszych danych.
Raczej nie będzie już przesuwana (na początku planowano wprowadzić ją w życie z dniem 1 sierpnia 2014)..