Tradycyjne wykorzystywane zasoby do wytwarzania energii elektrycznej powoli się kończą, a wymyślone niegdyś technologie nie pasują do obecnych warunków gospodarczych.
Bezpieczeństwo ekologiczne to taki stan ekosystemu, w którym ryzyko zakłóceń jego składowych jest niewielkie (zerowe albo nieosiągalne)1. Bardziej pełna definicja brzmi następująco: Bezpieczeństwo ekologiczne to trwały i ciągły proces zmierzający do osiągnięcia pożądanego stanu ekologicznego, zabezpieczający spokojną i zdrową egzystencję wszystkich elementów ekosystemu, przy użyciu różnych środków zgodnych z zasadami współżycia wewnętrznego państwa i społeczności międzynarodowej1. Jest to względnie nowy wymiar bezpieczeństwa zarówno wewnętrznego jak i międzynarodowego.
Czasami naukowcy nagłaśniają, iż bezpieczeństwo ekologiczne jest wieczną wartością gatunku ludzkiego, bez zapewnienia którego człowiek nie przetrwa. W ?Strategii obronności RP? ochronę środowiska naturalnego uznano za podstawową wartość i cel.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpiecze%C5%84stwo_ekologiczne
Środowisko ? ogół elementów nieożywionych i ożywionych, zarówno naturalnych, jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania, oddziaływania i zależności.Jest to pojęcie podrzędne w stosunku do przyrody, obejmującej również elementy ożywione. Z uwagi na stopień przekształcenia środowisko dzielimy na: środowisko przyrodnicze (naturalne) środowisko antropogeniczne środowisko sztuczne środowisko zdegradowane W Polsce za korzystanie ze środowiska (np.
wody) i wprowadzanie w nim zmian (np.
wprowadzanie zanieczyszczeń) pobierane są opłaty na rzecz Funduszu Ochrony ŚrodowiskaŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Arodowisko.