To oznacza, że ryzyko bólu zmniejsza się do minimum.
Dziś także każdy stomatolog dokładnie informuje pacjenta o stanie jego uzębienia.
Jeszcze do niedawna specjalistów tego rodzaju nazywano wyłącznie stomatologami.
Dziś natomiast stomatolog i dentysta to zawsze ten sam specjalista.Wyróżniamy ich aż dziewięć.
Należy do nich m.in.: stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza, chirurgia stomatologiczna, ortodoncja oraz periodontologia.
Wybierając gabinet dentystyczny, warto więc zwrócić uwagę na to, jakie zabiegi pojawiają się w jego ofercie.
Ile trzeba zapłacić za nie prywatnie? Prywatny gabinet stomatologiczny może zaoferować pacjentom kilka typów znieczuleń.
Można jednak skorzystać także z bardziej zaawansowanych form znieczuleń, które kosztują więcej. Przykładowo, dentysta może zaproponować znieczulenie komputerowe, które jest niemalże bezbolesne i nie powoduje uczucia odrętwienia całej twarzy.
Koszt to 50-60 złotych.
Można też wybrać leczenie w narkozie.To już znacznie wyższy koszt – nawet ponad 500 złotych za taką metodę. Co ciekawe, stomatolog na NFZ zapewnić może pacjentowi standardowe znieczulenie podczas każdego wymagającego tego zabiegu bez dopłat.
Jednak ze względu na ograniczony koszyk świadczeń oraz gorszą jakość stosowanych materiałów większość pacjentów woli odwiedzić prywatny gabinet dentystyczny.Plomby to podstawowe uzupełnienie stosowane w stomatologii.
Odbudowują one ząb po leczeniu próchnicy, a także innych zabiegach.
Kiedy trzeba wymieniać je na nowe? Zasadniczo, czas wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem.
Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służyć na wiele lat.
Szeroka gama kolorów oraz idealne odwzorowanie wyglądu szkliwa zębowego powodują, że wykończone nimi zęby wyglądają naturalnie. Jednak kiedyś stosowano plomby gorszej jakości, które używane są jeszcze w gabinetach na NFZ.
Są to plomby amalgamatowe, które mają szarawy odcień.
Są one także mniej trwałe. Wymiana może być konieczna już po paru latach. Podczas kontroli lekarz może zalecić wymianę plomb, gdy widzi, że są one w gorszym stanie. Gdy plomba wypadła lub się rusza, także trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny. Wówczas dentysta będzie mógł wymienić ją na nową.Kiedy warto zaprowadzić dziecko do stomatologa? Wtedy kiedy dopiero zaczynają go boleć zęby? Oczywiście, że nie.Dziecko powinno poznać gabinet dentystyczny o wiele wcześniej.
Bardzo często rodzice zabierają swoje pociechy na wizytę adaptacyjną, dzięki której maluch ma szanse poznać od podstaw pracę dentysty, która czasem może wydawać im się nawet przerażająca - w szczególności, jeżeli maluch zobaczy te maleńkie wiertarki lub też inne urządzenia znajdujące się w gabinecie lekarza.
Warto również poprosić lekarza (jeżeli sam nie wyjdzie z inicjatywą) o to aby pokazał on dziecku jak prawidłowo powinno szczotkować się zęby.